מהן הפעולות הדרושות כאשר מתחיל להיווצר עובש/פטריה על הקיר?

מהן הפעולות הדרושות כאשר מתחיל להיווצר עובש/פטריה על הקיר?
היווצרותם של עובש או פטריה בקירות הבית לא גורם רק למפגע אסתטי, הוא סיבה לדאגה כנה שכן התפשטות עובש/פטריה עשוי להזיק לבריאותם של בני הבית. התמודדות עם עובש או פטריה חייבת להיעשות בזהירות המרבית ותוך ערוב של גורמים מקצועיים אשר ביכולתם לאבחן את הסיבות להיווצרות המפגע ולהמליץ על טיפול מקיף בבעיה.

הסיבות להיווצרות עובש/פטריה על קירות הבית

על מנת להתפתח ולשגשג, עובש ופטריות זקוקים ללחות ומעדיפים חשיפה מועטה לשמש, חום ואוויר צח. בכל מקום בו לחות חודרת אל קירות הבית עובש ופטריות יכולים להתפתח.

הסיבות הנפוצות לחדירת לחות והתפתחות עובש ופטריות הן:


 • חדירת מי גשמים – איטום שאינו איכותי, בלוי או חסר לחלוטין בגג הבית, קירות הבית, מרפסות, חלונות ודלתות עשוי לגרום לחדירה של מי גשמים. כאשר המים נספגים אל תוך הקיר הם מהווים מצע אידיאלי להתפתחות עובש ופטריות.
נזילה – בדומה לחדירת מי גשמים, גם נזילות צנרת בתוך הקירות, התקרה או הרצפה יגרמו להתפתחות עובש.
מים כלואים – התופעה של מים כלואים מתארת מצב בו מים נמצאים בתוך קיר תחת מעטה הטיח (או חומרים אחרים ואפילו שכבות חומרי איטום). הדבר מתרחש כאשר קבלן הבנייה אינו מקפיד על ייבוש מספק של הקיר לפני מריחת שכבת הטיח. המים אינם יכולים להתייבש ונותרים בתוך הקיר חודשים ארוכים ואף שנים (!). עובש ופטריות יתפתחו במהרה במצב כזה ולא יגיבו לכל מאמץ למגרם עד לטיפול בשורש הבעיה.
עיבוי – תופעת העיבוי מרחשת כאשר לחות פוגשת בקיר קריר, אדי הלחות מתעבים לטיפות מים. המקרים הנפוצים ביותר הם באזורים בעלי לחות גבוהה כמו מישור החוף, בבתים בהם לא נעשה בידוד נכון או מתאים לאקלים ובחדרי אמבטיה ומטבחים בהם זרימת האוויר אינה מאפשרת ייבוש וסילוק הלחות. את סימני הלחות והעובש ניתן לראות בעיקר בפינות התקרה ובחיבור בין קירות לתקרה.
חלחול – תופעה המתרחשת בעיקר במרתפים ומקלטים שלא נאטמו כראוי. מכיוון שאין גורם מפריד בין הקרקע לבין קירות הבטון, מים יחלחלו אל תוך המרתף. בנוסף, מרתפים מטבעם סובלים מאוורור מועט. השילוב בין חדירת הלחות לבין חוסר האוורור מקנה לעובש ופטריות אחיזה מהירה וחזקה.

מה לעשות כאשר מגלים עובש/פטריה בבית?

כפי שראינו, הסיבות המרכזיות להתפתחות עובש הן בעיות איטום ואוורור. אם גיליתם עובש או פטריה בקירות הבית תוכלו לנסות להסירם בעזרת תכשירים שונים המיועדים לכך, אך עד שבעיית האיטום או הנזילה לא תטופל ההצלחה תהיה קטנה מאוד. עליכם לערוך בדק בית מקצועי בדגש על איתור בעיות איטום, נזילות ועיבוי. הבדיקה תערך על ידי מהנדס בניין ו/או מומחה איטום, הבדיקה תכלול בחינה ויזואלית של האזור בו נמצא העובש/פטריה וכן באמצעים טכנולוגיים שונים לאיתור נזילות ובעיות איטום (על פי שיקול דעתו של המהנדס/בודק). לאחר איתור ואבחון הבעיה, המהנדס יספק את המלצותיו לתיקון הליקויים או הבלאי שגרמו לחדירת הלחות והתפתחות העובש. עד להגעתו של הבודק מומלץ לנגב עודפי לחות ומים מן הקיר ולאוורר את האזור ככל שניתן. תוכלו לנסות לייבש את האזור מעט עם פן על מנת לעצור את התפשטות העובש. שימו לב – עובש ופטריות עשויים להיות מסוכנים לסובלים מאסטמה, לילדים קטנים, קשישים וכל מי שבריאותו אינה תקינה. אם העובש/פטריה מכסים שטח נרחב מן הקיר/תקרה רצוי לשקול להוציא ילדים קטנים מן הבית עד לטיפול מלא בבעיה. סוגים מסוימים של עובש ופטריות עשויים אף לסכן את חייהם (!) של בוגרים בריאים לחלוטין. מומלץ ללבוש מסכת צבעים להגנה מפני נבגי העובש וכפפות ולא לגעת בעובש בידיים חשופות.ליעוץ ופרטים נוספים צרו קשר
שם:
טלפון:
דוא"ל:
עמוד הבית >> מהן הפעולות הדרושות כאשר מתחיל להיווצר עובש/פטריה על הקיר?
יעדים הנדסה אזרחית בע"מ - מעניקה שירותי בדק בית, ביקורת מבנים וגם ליקויי בניה. יעדים הנדסה אזרחית בע"מ הינה מהחברות בדק בית הותיקות והמקצועיות בתחום של בדק בית וביקורת לליקויי בנייה.
you tuble google plus twitter facebook