תקופת בדק ותקופת האחריות

תקופת בדק ותקופת האחריות
למרות השאיפות והחלומות הרבים שמטפחים הקונים אודות בית חלומותיהם אותו הם רוכשים במיטב כספם מהקבלן, קורה שהמציאות היא אחרת ובפועל מתגלות בעיות וליקויים בבית החדש. היות והדבר קורה לעיתים לא נדירות, קיימת חקיקה בנושא, המפרטת מה הוא תחום האחריות של הקבלן לנושא ליקויים בבית המתגלים בתהליך בדק בית, ומהם זכויותיהם של אלו הרוכשים ממנו את הבית. בין היתר מתואר בחוק מה הן התקופות ופרקי הזמן בהם מוטלת על הקבלן החובה לתקן נזקים שהתגלו במהלך בדק בית, כאשר אורך התקופה משתנה מסוג נזק אחד למשנהו.

חקיקה בנושא בדק בית ואחריות הקבלן

מטרת החקיקה המתייחסת לנושא היא למצוא פשרה בין הצורך להגן על הקונים מפני נזק העלול להיגרם להם על ידי רכישת נכס שאינו תקין ולמנוע מצב של התנהגות שלא בתום לב מצד הקבלן העלול למכור ביודעין נכס פגום, אשר הפגם בו אינו גלוי לעין. מקרה זה אפשרי אם בדעתו של הקבלן להתחמק מאחריות לגבי הנכס ברגע שהתשלום עבורו הועבר על ידי הקונים. מצד שני, מטרת החוק היא גם לבוא לקראת הקבלן ולהתחשב ברצונו להגביל את אחריותו כלפי הנכס שמכר לתקופה מסוימת וידועה מראש, שבה יהיה על הקונה לבצע בדק בית ואחריה אין הקבלן נושא עוד באחריות.

אורך תקופות של בדק בית

כאמור, התקופה בה הקבלן נושא באחריות לתיקונם של ליקויים שונים המתגלים במבנה תלוי בסוג הליקוי, מתוך העובדה כי ישנם ליקויים העלולים להתגלות רק לאחר תקופה מסוימת של שימוש בנכס. כך למשל, תקופת בדק בית לתחום האחריות לקילופים משמעותיים של החיפוי החיצוני של המבנה עומדת על שבע שנים, תקופת בדק בית בכל הנוגע לאחריות על סדקים משמעותיים, כלומר כאלו הנמשכים מצידו הפנימי של הקיר עד לצידו החיצוני, עומדת על חמש שנים. לעומתם, תקופת בדק בית הנוגעת לאי אטימות למים, וחדירת מים מהגג, מהקירות או מהמקלט במבנה עומדת על שלוש שנים, בכל הנוגע לתקינות הצנרת, יחד עם תקינות המרזבים במבנה ומערכת ההסקה שבו עומדת התקופה על שנתיים בלבד, ואילו תקופת בדק בית לגבי אי התאמות או ליקויים שאינם יסודיים עומדים על שנה אחת.ליעוץ ופרטים נוספים צרו קשר
שם:
טלפון:
דוא"ל:
עמוד הבית >> מאמרים >> תקופת בדק ותקופת האחריות
יעדים הנדסה אזרחית בע"מ - מעניקה שירותי בדק בית, ביקורת מבנים וגם ליקויי בניה. יעדים הנדסה אזרחית בע"מ הינה מהחברות בדק בית הותיקות והמקצועיות בתחום של בדק בית וביקורת לליקויי בנייה.
you tuble google plus twitter facebook