פגיעה במבנה בדירה כתוצאה מנזילה מדירת השכנים

פגיעה במבנה בדירה כתוצאה מנזילה מדירת השכנים
אחת המצוקות הגדולות ביותר הקשורות למבנה הבית היא רטיבות. כאשר רואים את הקיר, הרצפה או התקרה מתחילים להראות סימני רטיבות ברוב המקרים ברור כי מדובר בהוצאה רבה לתיקון. נזילות יכולות להיווצר מסיבות רבות. צינור שהתפוצץ, איטום לא מקצועי של הקירות החיצוניים והנחת רצפות באופן לא תקין בבנייתן או רובה לא יסודית, בכל אחד מהמקרים המוזכרים שיטות הטיפול דומות.

כאשר נזילה מתפשטת לאורך זמן, מצטבר בה עובש, הנזקים גדלים והטיפול הופך להיות מורכב יותר. בדיקות רטיבות שלא כבעבר מתבצעות באמצעות מכשור טרמי שבנוסף יכול לאמוד את עומק הרטיבות והנזק הקיים. הרמת המרצפות או שבירת הקיר לרוב חייבת להתבצע בסופו של דבר על מנת לתקן את הנזק, ישנם פתרונות נוספים אך השימוש בהם מומלץ רק לאחר בדק בית מקצועי ואישור של בעל מקצוע מוסמך.

נזילות בבתים רבי קומות

כאשר ישנה נזילה בבית פרטי תהליך התיקון והאחריות לגבי הנזילה הם די ברורים ופשוטים. אך כאשר ישנה נזילה בבית רב קומות הליך התיקון הופך להיות מורכב וכמובן נושא האחריות עשוי להיות מורכב אף הוא. נזילות בבתים רבי קומות יכולים להגיע מקירות חיצוניים כאשר האיטום בהם לא התבצע כראוי, מהדירה העליונה (ברוב הפעמים אכן תרחיש זה יהיה נכון), או מנזילה שהתפתחה מהבית הסמוך אשר עמו יש קיר משותף. חשוב לציין ולדעת שנזילות נודדות ולא תמיד מקורן נמצא במיקום המדויק שנגלה לעין. כלומר, יכולה להיות רטיבות על קיר בבית כאשר מקורה של הנזילה היא ברצפת הדירה העליונה ודרך התקרה המים מחלחלים לכיוון הקיר.
על מנת לאתר את מקור הבעיה ולקבל חוות דעת מקצועית בדבר גודל הנזק ומה תהיה ההוצאה הכלכלית צריך להזמין בעל מקצוע לביצוע בדק בית ושמאי נזקים להערכת עלות התיקון. לאחר ביצוע בדק בית הכולל בדיקת רטיבות, השמאי יעריך את עלות התיקון. במידה והנזק נגרם על ידי אחד מהבתים הסמוכים, בעלי הבית הסמוך יצטרכו לתקן את הבעיה וכמובן לשלם על כך. במידה וישנה תקלה על גג הבניין בבית משותף כתוצאה מאיטום לא תקין וכדומה, אחריות התשלום תהיה על כל דיירי הבניין בתנאי שוועד הבית לא הוזהר. במידה שחברי ועד הבית קיבלו תלונות על חוסר תשומת לב לאיטום בתקופה של מעל שלוש שנים וועד הבית מקופתו יצטרך לשאת בתשלום התיקון.

מקרי סרבנות

במידה והשכן אחראי על הנזילה, כאמור, הוא צריך לתקן אותה ואת הנזק. לרוב כשפונים אל חברת הביטוח הם מתקנים את הנזילה עצמה ולא את בעיית הרטיבות שהצטברה. במקרה זה או במקרים בהם השכן אינו מוכן לקחת אחריות על הנזקים שהצטברו בקירות הבית הסמוכים אליו, צריך לערב את החוק. הזמנת שמאי שיבצע בדיקת רטיבות והערכת מידת הנזק הקיים היא הצעד הראשון. השמאי צריך להגיש בקשה בכתב עם פירוט הנזק למפקח על בתים משותפים או לבית המשפט. כמובן שמשפט יכול להיגרר זמן רב בעוד הנזקים מחמירים. לרוב פנייה למפקח על הבית המשותף תהיה יעילה יותר והפתרון יגיע לסופו מהר. חשוב לפנות למסמכי בדק בית, במידה והתבצעה בדיקה כזו טרם הכניסה לבית, בדק בית מקצועי יאשר בכתב כי אטימת הקירות היא יסודית. ניתן יהיה לפנות אל החברה או בעל המקצוע אשר ביצע אותה וכמובן לגשת לבית המשפט עם מסמכים קבילים בצירוף הוכחה כי הנזק שנגרם לא קרה עם התיישנות החומר אלא מאטימה לקויה. במידה ותוכח טענה כזו, החברה אשר עשתה את בדק הבית היא זו שתישא בעלויות התיקון.
ליעוץ ופרטים נוספים צרו קשר
שם:
טלפון:
דוא"ל:
עמוד הבית >> פגיעה במבנה בדירה כתוצאה מנזילה מדירת השכנים
יעדים הנדסה אזרחית בע"מ - מעניקה שירותי בדק בית, ביקורת מבנים וגם ליקויי בניה. יעדים הנדסה אזרחית בע"מ הינה מהחברות בדק בית הותיקות והמקצועיות בתחום של בדק בית וביקורת לליקויי בנייה.
you tuble google plus twitter facebook